slub

Rocznice ślubu i ich nazwy – co oznaczają?

Rocznica ślubu to ważny dzień, podczas którego małżonkowie świętują kolejny rok wspólnego życia. Jest to dobra okazja do obejrzenia filmu czy zdjęć z tego wyjątkowego dnia.

Każda rocznica ma swoje tradycje czy symbolikę, co nadaje każdemu roku szczególny charakter.

Nazwy rocznic ślubu i ich znaczenie.

Pierwsza rocznica ślubu – papierowa
Druga rocznica ślubu – bawełniana
Trzecia rocznica ślubu – skórzana
Czwarta rocznica ślubu – kwiatowa (ew. owocowa)
Piąta rocznica ślubu – drewniana
Szósta rocznica ślubu – cukrowa
Siódma rocznica ślubu – wełniana (ew. miedziana)
Ósma rocznica ślubu – spiżowa (ew. brązowa)
Dziewiąta rocznica ślubu – blaszana (ew. gliniana, generalska)
Dziesiąta rocznica ślubu – cynowa (ew. aluminiowa)
Jedenasta rocznica ślubu – stalowa
Dwunasta rocznica ślubu – płócienna (ew. jedwabna lub lniana)
Trzynasta rocznica ślubu – koronkowa
Czternasta rocznica ślubu – kości słoniowej
Piętnasta rocznica ślubu – kryształowa (ew. szklana)
Dwudziesta rocznica ślubu – porcelanowa
Dwudziesta piąta rocznica ślubu – srebrna
Trzydziesta rocznica ślubu – perłowa
Trzydziesta piąta rocznica ślubu – koralowa
Czterdziesta rocznica ślubu – rubinowa
Czterdziesta piąta rocznica ślubu – szafirowa
Pięćdziesiąta rocznica ślubu – złota (złote gody)
Pięćdziesiąta piąta rocznica ślubu – szmaragdowa (ew. platynowa)
Sześćdziesiąta rocznica ślubu – diamentowa
Sześćdziesiąta piąta rocznica ślubu – żelazna
Siedemdziesiąta rocznica ślubu – kamienna
Siedemdziesiąta piąta rocznica ślubu – brylantowa
Osiemdziesiąta rocznica ślubu – dębowa

Jak widać nazwy pierwszych rocznic ślubu nawiązują do materiałów delikatnych, kruchych. Z biegiem czasu i stażu małżeńskiego rocznice ślubu zmieniają nazwę i symbole, są materiały trwałe, szlachetne i mniej podatne na uszkodzenia. To tak jak małżeństwo, na początku jest delikatne potrzeba czasu na dotarcie się i poznanie, z biegiem lat jesteśmy silniejsi, życiowe wybory nas umacniają.

Rocznica ślubu to nie tylko okazja do świętowania przeżytych wspólnie lat, ale także okazja do wręczenia sobie prezentów. Nazwy rocznic to fantastyczna inspiracja na prezent, zaczynamy romantycznie od listu miłosnego, kwiatów poprzez biżuterię z brylantem czy innym kamieniem szlachetnym.

Dlaczego pierwsza rocznica ślubu to rocznica papierowa?

Początek historii małżeństwa zaznaczony jest pierwszym rokiem życia razem jako małżonków, stąd nazwa pierwszej rocznicy – papierowa. To symboliczne odniesienie do delikatnej i łatwej do rozerwania więzi, jaka tworzy się po pierwszym roku małżeńskiego życia. Choć nazwa ta może sugerować kruchą naturę, symbolizuje również akt małżeństwa jako fundament dla rozwijającej się relacji.

Jakie są nazwy kolejnych rocznic ślubu?

Analizując listę nazw rocznic ślubu, zauważamy, że po trzynastym roku małżeństwa zaczynają dominować drogocenne kamienie. Nazwy takie jak “koronkowa” na 13. rocznicę czy “kość słoniowa” na 14. rocznicę sugerują wyjątkowość i wartość każdego kolejnego roku. Złote gody, obchodzone w dniu 50. rocznicy ślubu, symbolizują piękno i wyjątkowość długotrwałej miłości.

Dlaczego warto celebrować rocznice ślubu?

Świętowanie rocznic ślubu ma głębokie znaczenie dla małżeństwa, stanowiąc okazję do refleksji nad wspólnie spędzonym czasem i umacniania więzi. To także doskonały moment, aby docenić wartości, na których opiera się związek, oraz przypomnieć sobie, dlaczego małżonkowie zdecydowali się na wspólne życie. Celebracje te stanowią również tradycję kulturową, budującą i podkreślającą wartości rodzinne.

Powiązane posty

pierscionki-ze-szmargadami

Najpopularniejsze pierścionki w 2024 roku.

Pierścionek zaręczynowy to wyjątkowy rodzaj biżuterii, który będzie towarzyszył Twojej ukochanej przez lata. Dlatego jego wybór powinien być przemyślany, zaś sam pierścionek indywidualnie dopasowany do osobowości wybranki. Pierścionek symbolizuje miłość i zaangażowanie, które towarzyszy parom całe życie. W tym sezonie najmodniejsze są proste, minimalistyczne wzory pierścionków, łączenie różnych kolorów. Ponadto hitem tego roku są kamienie szlachetne. W 2024 roku nie tylko brylanty będą popularne na zaręczyny, ważną rolę będą odgrywać kolorowe kamienie takie jak szafir, szmaragd i turmalin.

Czytaj więcej »
Wysokiej jakości srebro

Jak rozpoznać platynę?

W jubilerstwie występują trzy podstawowe kruszce, z których wykonuje się biżuterię: złoto, srebro i platyna. Platyna jest cenionym metalem szlachetnym stosowanym do produkcji ekskluzywnej biżuterii. W jubilerstwie jest mniej popularna ze względu na swoją cenę.

Czytaj więcej »
Obrączki ze złota

Obrączki ślubne na 2024 rok

Odkryj najnowsze trendy w świecie mody ślubnej! Artykuł przedstawia niezwykłe propozycje obrączek ślubnych na sezon, od klasycznych wzorów po nowoczesne rozwiązania z czarnymi kamieniami. Dowiedz się, jak wyrazić swoją indywidualność i unikalny styl poprzez wybór idealnych obrączek, które będą świadectwem miłości i oddania na całe życie.

Czytaj więcej »