Wysokiej jakości srebro

Jak rozpoznać platynę?

W jubilerstwie występują trzy podstawowe kruszce, z których wykonuje się biżuterię: złoto, srebro i platyna. Platyna jest cenionym metalem szlachetnym stosowanym do produkcji ekskluzywnej biżuterii. W jubilerstwie jest mniej popularna ze względu na swoją cenę.

Co to jest platyna?

Platyna to pierwiastek chemiczny o symbolu Pt, występuje nie tylko w jubilerstwie, ale także w przemyśle medycznym, farmaceutycznym i paliwowym. Najczęściej, jednak jest używana do wyrobu biżuterii. Po dodaniu różnych domieszek takich jak żelazo i miedź, jest twarda i ciężka, przez co jest najcenniejszym i najrzadszym materiałem. Platyna występuje w postaci ziaren i bryłek, jest ciężkim, srebrzystym materiałem o doskonałej odporności na korozję.

Cechy platyny

Cechy platyny:

  • występuje w kolorze srebrzystobiałym

  • jest najrzadszym i cennym materiałem

  • jest bardzo plastyczna i kowalna, idealnie sprawdza się w jubilerstwie

  • odporna na wysoką temperaturę

  • platyna nie śniedzieje i nie zmienia swojego wyglądu

  • jest bardzo wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne

  • najczęściej występuje w próbie 950

Biżuteria z platyny

Najrzadszym i najcenniejszym kruszcem w jubilerstwie jest platyna. W jubilerstwie platyna oznaczona jest cechą probierczą, na której widać próbę 950 i wybity jest łeb konia. Na pierwszy rzut oka platyna podobna jest do białego złota, jest w srebrzystym jasnym kolorze, aby uzyskać taki wygląd nie trzeba pokrywać jej innym materiałem, by nadać blask. Platyna jest bardzo trwała, nie zetrze się, nie jest podatna na zarysowania. Platyna jest jednym z najcięższych metali szlachetnych, co oznacza, że biżuteria wykonana z platyny będzie cięższa i droższa niż ze złota.

Co jest lepsze platyna czy złoto?

Każdy z tych materiałów ma swoich zwolenników i przeciwników. Złoto występuje w różnych odcieniach – jest żółte, białe, różowe czy czerwone. Platyna występuje w jednym metalicznym odcieniu srebrzystej bieli. Platyna jest droższa od złota, ponieważ rzadziej występuje i jest nawet o 40% cięższa, co wpływa na jej cenę.

W jubilerstwie złoto występuje najczęściej w próbie 750 i 585 co oznacza, że w stopie jest 75% lub 58,5% złota reszta to domieszki, platyna zaś występuje w próbie 950, oznacza to że 95% to platyna a tylko 5% to inne domieszki. Platyna w biżuterii jest trwała, nie rysuje się i nie zniekształca, złoto zaś jest miękkim materiałem, na którym szybko powstają rysy.

Najważniejszym aspektem ale alergików jest to, że platyna jest hipoalergiczna czyli nie uczula jest bezpieczna, dla delikatnej, skłonnej do podrażnień skóry.

Wybierając biżuterię z platyny musimy zwrócić uwagę na jej kolor, wagę i cenę. Najlepiej szukać takiej biżuterii u sprawdzonego jubilera. Obrączki czy pierścionki z platyny są mniej popularne, przez co nie ma, aż tak dużego wyboru jak w złocie, i posiadając taką biżuterię wiemy, że wyjątkowa i unikatowa.

Jej rzadkość i trwałość czynią ja cennym i poszukiwanym surowcem na różnych płaszczyznach nie tylko w jubilerstwie.

Powiązane posty

pierscionki-ze-szmargadami

Najpopularniejsze pierścionki w 2024 roku.

Pierścionek zaręczynowy to wyjątkowy rodzaj biżuterii, który będzie towarzyszył Twojej ukochanej przez lata. Dlatego jego wybór powinien być przemyślany, zaś sam pierścionek indywidualnie dopasowany do osobowości wybranki. Pierścionek symbolizuje miłość i zaangażowanie, które towarzyszy parom całe życie. W tym sezonie najmodniejsze są proste, minimalistyczne wzory pierścionków, łączenie różnych kolorów. Ponadto hitem tego roku są kamienie szlachetne. W 2024 roku nie tylko brylanty będą popularne na zaręczyny, ważną rolę będą odgrywać kolorowe kamienie takie jak szafir, szmaragd i turmalin.

Czytaj więcej »
Obrączki ze złota

Obrączki ślubne na 2024 rok

Odkryj najnowsze trendy w świecie mody ślubnej! Artykuł przedstawia niezwykłe propozycje obrączek ślubnych na sezon, od klasycznych wzorów po nowoczesne rozwiązania z czarnymi kamieniami. Dowiedz się, jak wyrazić swoją indywidualność i unikalny styl poprzez wybór idealnych obrączek, które będą świadectwem miłości i oddania na całe życie.

Czytaj więcej »