mierzenie

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka lub obrączek?

Masz zamiar oświadczyć się swojej ukochanej?

Znalazłeś wymarzony pierścionek, ale nie znasz rozmiaru jej palca?

Potrzebujesz poznać rozmiar obrączek ślubnych?

Przeczytaj koniecznie poniższy poradnik, dzięki któremu poznasz rozmiar pierścionka zaręczynowego lub obrączki.

Uwaga! Określenie rozmiaru ma charakter orientacyjny i nie gwarantuje poprawności pomiaru:
wersja PDF.

Poznaj Multisizer – uniwersalną miarkę do określania średnicy palca! Kup Multisizer!

Gdy masz możliwość zmierzenia pierścionka, obrączki lub palca, skorzystaj z następujących wskazówek:

Jeżeli posiadasz pierścionek ukochanej, który możesz zmierzyć – to już połowa sukcesu! Wówczas proponujemy przynieść pierścionek do salonu jubilerskiego – nasz profesjonalny personel dokona pomiaru na bolcu miarowym.
Jeżeli nie możesz przynieść pierścionka do naszego salonu, wówczas możesz zmierzyć go samodzielnie przy pomocy poniższych okręgów.

Przykładając pierścionek do kolejnych krążków znajdź ten, który wielkością jest najbardziej zbliżony do rozmiaru biżuterii.

Liczba wpisana w okrąg wskazuje na rozmiar pierścionka, a znajdująca się pod nią wielkość określa jego średnicę.

Wskazówki!

Zwróć uwagę, czy pierścionek noszony jest na serdecznym palcu prawej dłoni, czyli docelowym palcu dla pierścionka zaręczynowego.

W miarę możliwości wybierz pierścionek zbliżony do idealnego okręgu, gdyż często zdarza się, że pierścionki o nieregularnym kształcie zaburzają odczyt właściwego rozmiaru.

Jeśli mierzony pierścionek jest np. bardzo szeroki lub o fantazyjnym kształcie – wówczas trzeba się liczyć z tym, że jego rozmiar nie będzie odzwierciedlał wymiarów klasycznego pierścionka o standardowej szynie. W takiej sytuacji sugerujemy wybór rozmiaru o jeden mniejszy niż mierzonego pierścionka.

Miarka

Rozmiar pierścionka lub obrączki można również określić poprzez zmierzenie palca za pomocą miarki. Przedstawiony wskaźnik proszę wydrukować w skali 1:1, wyciąć, a następnie zrobić niewielkie nacięcie wzdłuż przerywanej linii.

Tak przygotowany pasek można już owinąć wokół palca w ten sposób, by skala była widoczna na zewnątrz. Miarkę należy usytuować w najgrubszej części palca, a następnie węższą końcówkę miarki wsunąć w zrobione nacięcie.

Teraz można zacisnąć pasek i odczytać rozmiar ze wskaźnika na skali.

Uwaga! Określenie rozmiaru poprzez zastosowanie miarki ma charakter orientacyjny i nie gwarantuje poprawności pomiaru.

Zapraszamy do wydrukowania poniższej miarki: POBIERZ

Uwaga! W oknie dialogowym drukarki prosimy wybrać opcję „brak skalowania” (skala 1:1).

Wskazówki!

Nie zalecamy mierzenia palca suwmiarką, ponieważ łatwo poddaje się on ściskaniu i uzyskany pomiar może okazać się zbyt mały. Jeśli średnica pierścionka nie jest jednoznaczna i wynosi np. pomiędzy 15,3 mm a 15,6 mm, czyli pomiędzy rozmiarem 9 i 10, wówczas sugerujemy przyjąć mniejszy rozmiar, gdyż łatwiej jest wyrób powiększyć niż zmniejszyć.

Prawa i lewa dłoń zazwyczaj posiadają dwa różne rozmiary przy założeniu tego samego palca. W przypadku osób praworęcznych serdeczny palec prawej dłoni będzie większy niż serdeczny palec lewej dłoni i odwrotnie dla osób leworęcznych.

Jeżeli nie masz dostępu do żadnego pierścionka lub obrączki, a zakup ma być niespodzianką, wówczas:

Możesz poprosić o radę przyjaciółkę, siostrę lub przyszłą teściową obdarowanej – być może znają rozmiar lub też są w stanie naprowadzić Cię w jego poznaniu.

Gdy nikt nie będzie mógł służyć radą, sugerujemy zdać się na szczęśliwy traf i przyjąć najczęściej wybierany rozmiar, czyli 11 lub 12. Pierścionek zazwyczaj można powiększyć lub zmniejszyć o 1-2 rozmiary, istnieje więc duża szansa, że ewentualna korekta będzie niewielka.

W przypadku dużej pomyłki podczas wyboru rozmiaru oferujemy możliwość wymiany nienoszonego pierścionka lub wykonanie nowego bez dodatkowych kosztów.

Wskazówki dotyczące mierzenia

Pierścionek oraz obrączka powinny przechodzić przez staw (kostkę) z lekkim oporem. Palce reagują m.in. na temperaturę, innym rozmiar może być pod koniec dnia niż wczesnym rankiem, dlatego warto go dokonać o różnych porach.

Nie podrażniaj palca mierząc rozmiar zbyt długo w krótkim okresie czasu. Skutkuje to niewielkim obrzękiem palca, który, mimo że jest nieodczuwalny, może wprowadzić błąd pomiaru o około 1 rozmiar. W takiej sytuacji należy odczekać chwilę między kolejnymi przymiarkami, aby palec mógł „odpocząć”.

Jeśli pomiar wypada pomiędzy dwoma rozmiarami – wybierz mniejszy.

Rozmiar palca u prawej i lewej dłoni zazwyczaj różni się o około 1 rozmiar.

W Polsce pierścionek zaręczynowy noszony jest na serdecznym palcu prawej dłoni (4 palec od kciuka), w dniu ślubu przekładany jest na serdeczny palec lewej dłoni, a jego miejsce zajmuje obrączka.

Chcielibyśmy również zaznaczyć, że nabywając u nas pierścionek zaręczynowy, zapewniamy bezpłatną korektę rozmiaru jako bonus. W ten sposób, nie będzie konieczności martwić się o doskonałe dopasowanie pierścionka do dłoni bliskiej osoby.

Serdecznie zachęcamy również do zapoznania się z naszą bogatą ofertą pierścionków zaręczynowych. W naszym salonie jubilerskim znajdą Państwo wyjątkowe modele, które z pewnością przypadną do gustu każdej przyszłej pannie młodej. Zapraszamy do odwiedzenia naszego salonu i wyboru idealnego pierścionka zaręczynowego dla swojej ukochanej!

Powiązane posty

pierscionki-ze-szmargadami

Najpopularniejsze pierścionki w 2024 roku.

Pierścionek zaręczynowy to wyjątkowy rodzaj biżuterii, który będzie towarzyszył Twojej ukochanej przez lata. Dlatego jego wybór powinien być przemyślany, zaś sam pierścionek indywidualnie dopasowany do osobowości wybranki. Pierścionek symbolizuje miłość i zaangażowanie, które towarzyszy parom całe życie. W tym sezonie najmodniejsze są proste, minimalistyczne wzory pierścionków, łączenie różnych kolorów. Ponadto hitem tego roku są kamienie szlachetne. W 2024 roku nie tylko brylanty będą popularne na zaręczyny, ważną rolę będą odgrywać kolorowe kamienie takie jak szafir, szmaragd i turmalin.

Czytaj więcej »
Wysokiej jakości srebro

Jak rozpoznać platynę?

W jubilerstwie występują trzy podstawowe kruszce, z których wykonuje się biżuterię: złoto, srebro i platyna. Platyna jest cenionym metalem szlachetnym stosowanym do produkcji ekskluzywnej biżuterii. W jubilerstwie jest mniej popularna ze względu na swoją cenę.

Czytaj więcej »
Obrączki ze złota

Obrączki ślubne na 2024 rok

Odkryj najnowsze trendy w świecie mody ślubnej! Artykuł przedstawia niezwykłe propozycje obrączek ślubnych na sezon, od klasycznych wzorów po nowoczesne rozwiązania z czarnymi kamieniami. Dowiedz się, jak wyrazić swoją indywidualność i unikalny styl poprzez wybór idealnych obrączek, które będą świadectwem miłości i oddania na całe życie.

Czytaj więcej »